Diplomacy Awards

Extraordinary Achievements During Conferences

Best Delegate Awards

Melissa Lucula India, WCT LIMUN 2017
Seraina Wäspi Somalia, UNHCR JunesMUN 2017
Dimitri Witzig Bangladesh, UNHCR JunesMUN 2017
Nicole Nickerson France, HRC JunesMUN 2015
Sarah Burns United Kingdom, HRC JunesMUN 2015
Dominic Scherz Chad, GA JunesMUN 2015
Kim Studenski Lybia, Historical GA JunesMUN 2015
Mattia Balsiger Cameroon, HRC JunesMUN 2014
Max Zickler Argentina, SC JunesMUN 2014
Lukas Dick Luxembourg, SC (best position paper) JunesMUN 2014
Francesco Zitelli Bolivia, DISEC (best position paper) JunesMUN 2014
Elsa Lengeler Morocco, DISEC JunesMUN 2014
Kristina Isabel Schmitt United Kingdom, FAO (best position paper) JunesMUN 2014
Max Zickler USA, SPECPOL SheffMUN 2013
Vanessa Fabris DPRK, ECOFIN SheffMUN 2013
Samra Kljajic Israel, SPECPOL SheffMUN 2013
Tristan Jennings Dominican Republic, OAS Oximun 2013
Tristan Jennings Sweden, SPECPOL JunesMUN 2013
Nicolas Zahn Thailand, WHO
Egypt, AL
Harvard Worldmun 2012
JunesMUN 2012
Anna Boffo India, WHO
France, DISEC
JunesMUN 2012
JunesMUN 2010
Corine Thommen USA, UNEP JunesMUN 2012
Claudio Berther Norway, HRC Euromun 2011
Tom Koritschan Russian Federation, DISEC
Colombia, HRC
Mimun 2011
JunesMUN 2010
Oliver Felix USA, HRC JunesMUN 2011
Mohammed Al Naqib Bulgaria, HRC
India, ECOFIN
Milmun 2010
JunesMUN 2010
Nicole Kaiser Rwanda, Legal Committee JunesMUN 2010
Tobias Naef DRC, SC JunesMUN 2010
Marion Beetschen India, DISEC JunesMUN 2010
Antoine Schnegg U.S. Legal Advisor Camp David Accords Zurich 2009
Caroline Renold Judge, ICJ Oximun 2009
Philipp Hunziker Italy, IMF
Russian Federation, DISEC
Oximun 2009
JunesMUN 2009
Christoph Bernet Colombia, ECOSOC Lebimun 2009
Werner Häusler Civicus (NGO), ECOSOC Gimun 2009
Yasmin Elnaggar Switzerland, HRC JunesMUN 2009

Honorable Mentions

Simon Linder Cambodia, SOCHUM OxIMUN 2017

Anne-Cathérine Stolz

USA, UNHCR JunesMUN 2017
Simon Linder Belarus, UNICEF CuiMUN 2016
Shuting Ling USA, HRC JunesMUN 2015
Nicole Nickerson Ireland, HRC NottsMUN 2014
Vanessa Fabris DPRK, EcoFin SheffMUN 2013
Samra Kljajic Israel, SPECPOL Sheffmun 2013
Max Zickler Qatar, Legal Committee Oximun 2013
Lukas Dick Nigeria, ITU/WIPO Joint Commission Romun 2012
Anna Boffo Sudan, SC Nottsmun 2011
Christina Affolter Italy, CEU Milmun 2010
Nicolas Zahn Austria, SC Milmun 2010
Tom Koritschan France, HRC
USA, HRC
Milmun 2010
Lebimun 2009

Special Appointments

Oliver Felix Swiss UN Youth Delegate 2011
Fanny Charmey Junes President 2010/2011
Tobias Naef Swiss UN Youth Delegate 2009
Josephine Herzig Junes President 2008/2009
Anik Kohli Swiss UN Youth Delegate 2008